authentic accommodation in gallipoli

 

the
gallipoli
houses

Oda & Kahvaltı olarak hizmet veren tesisimiz Eceabat-Kabatepe yolu’na yaklaşık olarak 3km. mesafedeki Kocadere Köyü’ndedir.

Bu özel konumu sayesinde Çanakkale muharebe alanlarını gezmek isteyenler için ideal bir üs konumunda olan Gelibolu Evleri; Anzak Koyu’na 10km., Seddülbahir’e 30km., Suvla Koyuna ise 18km. mesafededir. Köyümüzde toplu taşıma olanağı bulunmadığı için kendi aracı olmayan konuklarımız taksi ile özel geziler yapabilirler.

Kocadere Köyü günümüzde çok kişi tarafından bilinmese de 1915 Çanakkale Savaşına kadar bölgenin en büyük yerleşim alanlarından birisi imiş..Savaş sırasında evlerini terketmek zorunda kalan ailelerin çoğu geri dönmemiş, hayatlarına başka yerlerde devam etmişlerdir. Günümüzde köyümüzün nüfusu 50 kişi kadardır.

Savaş sırasında cephe gerisindeki en önemli hastanelerden birisine ev sahipliği yapan köyümüzün hemen güneyinde bulunan bu alanda artık, hastanede şehit olan askerlerimizin ebedi istirahatgahı Kocadere Hastane Şehitliği ve köy meydanında bulunan, ünlü  sanatçı Tankut Öktem‘e ait olan anıt tarihe not düşmektedir.

kocadere
the suvla harbours
north beach
w beach
kocadere village 2012 and 1919